همه چیز درمورد نسخه نهایی فایرفاکس 4


نسخه نهایی فایرفاکس 4 منتشر شد

موزیلا مرورگر فایرفاکس 4 ، نسخه نهایی از این مرورگر محبوب و کدباز را عرضه کرد. چهارمین ارتقاء عمده این مرورگر در اصل برای پایان سال 2010 برنامه ریر شده بود .اما پیشرفت های دنیای وب و تکتولوژی های جدید منجر شد این مهلت زمانی چندین بار تمدید شود . اما باعث شد نتیجه کار فراتر از انتظار همگان باشد و حالا این مرورگر بهبود یافته آماده دانلود رایگان برای سیستم عامل های Windows ، Mac و Linux می باشد .

فایرفاکس4 یک پیاده سازی بزرگ از این مرورگر است که با یک ظاهر و رابط کاربری جدید ، بهبود دهنده های سرعت سخت افزار ، همگام ساز همه فایرفاکس های شما در دستگاه های مختلف را در دل خود جای داده است . سرعت رندر کردن صفحات 3 تا 6 برابر نسب به نسخه پیشین این مرورگر افزایش پیدا کرده است . همچنین پشتیبانی از استاندرهای وب ، HTML5 ، ویدئو و جلوه های بصری ویژه CSS3 را نیز افزایش داده است.

رابط کاربری


قابل توجه ترین تغییر در این نسخه از این مرورگر نونما کردن واسط کاربری آن است . تب ها به بالای مرورگر انتقال داده شده اند و نوار آدرس در پایین تب ها قرار گرفته است . در ویندوز ، تب های فایرفاکس مانند گوگل کروم در بخش نوار عنوان گسترش میابند که باعث کاهش فضای اشغالی تب ها میشود . در سیستم عامل Mac تب ها در نوار عنوان قرار نمی گیرند و اگر نخواهید که تب ها در بالا قرار گیرند ، یک گزینه اختیاری برای برگشت آن به حالت قبلی وجود دارد.

ظاهر تب های مرورگر فایرفاکس 4 در سیستم عامل Mac

نوار وضعیت که مدت طولانی در ویندوز وجود داشت ، حالا ناپدید شده است. در عوض یک نوار افزودنی های فایرفاکس (Add-ons bar) به جای آن تعبیه شده است که به صورت پیش فرض غیر فعال است. قبلا" هنگامی که نشانگر ماوس روی یک لینک قرار میگرفت ، آدرسی که لینک به آن اشاره میکرد در نوار وضعیت نشان داده میشد ، این اصلی ترین اطلاع از بین رفته به سبب حذف نوار وضعیت است که در یک پنجره کوچک شناور (قابل پنهان شدن) نشان داده میشود . مانند گوگل کروم و اینترنت اکسپلور 9.

همچنین دکمه RSS در این مرورگر از بین رفته است که طبق پژوهش های موزیلا ، هیچکس از آن استفاده نمی کرد . اما اگر شما از معدود استفاده کنندگان این دکمه بودید ، امکانی برای برگشت آن گذاشته شده است .
موزیلا در طراحی واسط کاربری فایرفاکس4 از طراحی کم حجم ، واضح و تـمیز (Clear) گوگل کروم الهام گرفته است .اینترنت اکسپلور9 نیز از همین نوع طراحی واسط کاربری کروم الهام گرفته است . علاوه بر این ها فایر فاکس هنوز چند مورد دیگر در آستین دارد .
موزیلا ویژگی جدیدی را معرفی کرده است که به آن " پانوراما " لقب داده است. با این ویژگی شما میتوانید تب های مرتبط به یکدیگر را گروه بندی کرده و به سرعت بین آنها سوئیچ کنید. این ویژگی برای آن دسته از افراد که غالبا" در هر لحظه 10 تب و یا بیشتر را باز میکنند ایجاد شده است . پانوراما از هرج و مرج و سردرگمی بین زبانه ها پیش گیری میکند. به عنوان مثال شما میتوانید این زبانه ها را به عنوان زبانه های کاری و یا تفریحی دسته بندی کنید و به سرعت بین آنها سوئیچ کنید.

فایرفاکس4 همچنین یک امکان جدید دیگر را نیز اضافه کرده است . تب های کاربردی (App Tabs) که به شما امکان میدهد وب سایت هایی که زیاد مورد استفاده قرار میدهید را به بخش زبانه ها به صورت ثابت پین کرده و با کلیک روی آیکون آنها به سرعت به آنها دست یابید .

قابلیت پین کردن زبانه های دلخواه به فایرفاکس 4

قابلیت های جدید بسیاری در فایرفاکس 4 وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به امکان سوئیچ به تب جدید هنگام جستجو توسط نوارابزار ، نحوه مدیریت جدید افزونه ها و کنترل حریم شخصی با جلوگیری از وب سایت ها برای ردیابی حرکات کاربران در وب اشاره کرد .

همگام سازی


اکثر ما کاربران اینترنت روزانه ممکن است چندین صفحه نمایش را مختلف را مشاهده کنیم . مثلا برخی از دو کامپیوتر استفاده میکنند و یا برخی علاوه بر کامپیوتر ازگوشی های موبایل نیز برای مرور صفحات وب استفاده می کنند . هماهنگ نگه داشتن مرورگر شما در بین تمامی این دستگاه ها کاری بسیار مشکل است . با استفاده از امکان جدید فایرفاکس4 ، همگام سازی همه مرورگرهای در دستگاه های مختلف مورد استفاده شما ، به سادگی و بدون هیچ مشکلی انجام میشود .
فایرفاکس4 امکان همگام سازی بوکمارک ها ، سایت های مشاهده شده موجود در History ، تنظیمات کاربری و تب های باز را دارد . همچنین امکان حرکت بین فایرفاکس نسخه کامپیوتر و فایرفاکس نسخه موبایل نیز با حفظ تمامی اطلاعات فراهم شده است.

نحوه همگام سازی در فایرفاکس بسیار ساده است : کافیست یک نام کاربری و گذواژه به همراه یک جمله رمزی ایجاد کنید . فایرفاکس این اطلاعات را در پشت پرده نگهداری کرده و هر کجا که شما بخواهید همگام سازی را انجام خواهد داد.

بر خلاف پیاده سازی های مشابه در سایر مرورگرها ، فایرفاکس قبل از ارسال اطلاعات شما بر روی شبکه و همگام سازی این اطلاعات بین سرورهای موزیلا ، برای اطمینان از مشاهده آنها توسط دیگران آنها را رمزنگاری میکند. همچنین اگر مایل باشید می توانید از هاست خود برای اینکار استفاده کنید.

افزودن این امکان همگام سازی در فایرفاکس 4 ، همزمان با پیشرفت های مشابه فایرفاکس برای موبایل ها روی پلتفرم های Android و Maemo اندیشیده شد. برای کاربران iOS یک برنامه کاربردی وجود دارد که به کاربران امکان دسترسی به همه اطلاعات همگام سازی را میدهد.

ویژگی که در مورد امکان همگام سازی فراهم نشده است ، همگام سازی افزونه های اضافه شده به این مرورگر است . انتظار میرود امکان همگام سازی add-on در آینده فراهم شود.

سرعت و شتاب سخت افزارینمودار مقایسه سرعت و ستاب سخت افزاری فایرفاکس 4 با نسخه های قبلی

همانطور که مشاهده میکنید فایرفاکس 4 دستاوردهای چشمگیری در بهبود سرعت داشته است . اگر این افزایش سرعت نبود ، نیازی به بروزرسانی فایرفاکس کنونی نبود . به لطف پشرفت های موتور رندر Gecko و موتور جاوااسکریپت ، فایرفاکس 4 به طور قابل توجهی سریعتر از نسخه های پیشین خود شده است.
همچنین این نسخه برای اولین بار است که شتاب دهنده سخت افزاری را تجربه میکند. ایده پشت شتاب دهنده سخت افزاری در دستان پردازش-فشرده وظایف است که در کارت های گرافیکی باعث افزایش سرعت اجرای انیمیشن ها و رندر شدن صفحات و تصاویر صاف میشود . شتاب دهنده سخت افزاری بویژه برای انجام کارهای رایج مانند رندر متن ها و گرافیک ها موثر است.

اینترنت اکسپلورر 9 که در هفته گذشته عرضه شد نگران شتاب دهنده سخت افزاری بود . اما فایرفاکس 4 نه تنها در چند آزمون بهتر از اینترنت اکسپلورر 9 بهتر عمل کرد ، بلکه از ویندوز XP نیز پشتیبانی می کند . این در حالی است که شتاب دهنده IE9 محدود به ویندوز 7 و ویندوز ویستا می باشد .

در واقع شتاب دهنده سخت افزار فایرفاکس4 با بهره گیری از Direct2D و Direct3D در ویندوز ، XRender در لینوکس ، OpenGL در Mac برای ایجاد انیمیشن ها و اجرای بهتر برنامه های پیچیده HTML5 بر روی همه پلتفرم ها کار میکند.شتاب دهنده سخت افزاری فایرفاکس 4 به طور پیش فرض بر روی همه سخت افزارهایی که از این امکان پشتیبانی میکنند فعال است.

استانداردهای وبپشتیبانی از استانداردهای وب

فایرفاکس همیشه در خط مقدم حامیان استانداردهای وب بوده است و این نسخه نیز از این قاعده مثتثنی نیست.فایرفاکس4 پشتیبانی از ویژگی های HTML5 نظیر تگ های Video و Audio (رندر ویدئو توسط کدِک های WebM وOGG انجام میشود) ، عناصر معنایی جدید ،رابط های برنامه های کاربردی (API) نظیر آپلود کردن فایل با کشیدن و رها کردن (drag and drop) در یک موقعیت جغرافیایی را به ارمغان آورده است .

همچنین فایرفاکس 4 از بسیاری از ویژگی های CSS3 مانند تبدیل (transform) ، انتقال (transition) ، درخواست های مدیا برای یک طراحی رسا و فونت های تعبیه شده در مرورگرها برای نمایش بهتر در صفحات وب پشتیبانی میکند. برای همراهی بیشتر با امکان جدید تعبیه فونت ، فایرفاکس 4 از فرمت فونت باز وب (WOFF) نیز پشتیبانی میکند که به TrueType و OpenTypeکه در نسخه های پیشین پشتیبانی میشد می پیوندد.

همچنین فایرفاکس4 پیشوند دستور -moz را برای تعدادی از دستورات پایدار مانند border-radius و box-shadow برداشته است. این دستورات به صورت زیر بودند :
 -moz-border-radius  
 -moz-box-shadow


فایرفاکس4 هم اکنون از WebGL پشتیبانی میکند که به معنی گرافیک های 3D و انیمیشن های سریعتر است. WebGL پلی است بین ابزارهای جدید HTML5 (مانند تگ جدید Canvas) و OpenGL (موتور گرافیکی وابسته به سیستم عامل) که برای بالا بردن سرعت برنامه های HTML5 و انیمیشن ها مورد استفاده قرار میگیرد.

برای مشاهده پشتیبانی فایر فاکس4 از CSS3 ، HTML5 و API در عمل ، سری به صفحه دمو ویترین عجایب موزیلا بزنید.
فایرفاکس 4 حاصل تعممیرات بزرگی در این مرورگر است و قطعا" باید فایرفاکس خود را به آن ارتقا دهید.ارتقا نه فقط به خاطر سریعتر شدن فایرفاکس ، بلکه بخاطر پشتیبانی عالی از استاندردها که یک مرورگر مدرن را برای دسکتاپ شما به ارمغان می آورد.


فایر فاکس 4 را از وب سایت فارسی فایرفاکس دانلود کنید!

نظرات (2) -

  • ندا

    10/16/1390 03:59:53 ب.ظ | پاسخ به این نظر

    ممنون از اطلاعات کاملتون در مورد این مرور گر

Loading