7 نکته برای شروع شغل طراحی وب حرفه ای


چگونه یک طراح وب حرفه ای شویم

طراحی وب یکی از مهارت های بسیار محبوب است که امروزه اغلب افراد با خلاقیت های فردی آن را کسب می کنند . هنگامی که یک ایده یا طرح در تخیل شما شکل میگیرد و احساس میکنید که می تواند یک طرح بالقوه باشد ، باید دست به کار شوید و مهارت لازم را کسب کرده و با اعتماد به نفس کامل آن را تا آخر خط اجرا نمایید ، در غیر اینصورت بهتر است آنرا به شخص دیگری که توانایی انجام آنرا در حال حاضر داراست هدیه بدهید و به سراغ یک موقعیت مناسب خود بروید چراکه موفقیت شغلی در زمینه طراحی وب بدون کسب مهارت و فعالیت حرفه ای در این شغل ممکن نیست . علت اصلی آن هم وجود تعداد بیشمار طراحان وب خوب و حرفه ای است و برای یافتن جایگاه خود در این شغل ، باید حرفه ای شوید و با یک رفتار حرفه ای در این شغل با رقبای خود مبارزه کنید . هرگز فراموش نکنید رفتار حرفه ای پیش درآمد حرفه ای شدن در تمام زمینه هاست .

همه میدانیم شروع یک کار سخت است و هر کاری در آغاز پستی و بلندی های خود را دارد ، بنابراین با قدم گذاشتن در این مسیر باید خود را برای همه این مسائل آماده کنید . هنگامی که وارد بازارکار شوید ، خواهید دید که درآمد خوب و لحظات لذت بخش کاری نصیب افراد حرفه ای خواهد بود و شما میتوانید یکی از آنها باشید .

در اینجا 7 نکته را با شما به اشتراک میگذاریم که میتواند به شما پیرامون تصمیم برای انتخاب شغل طراحی وب کمک کند . به خاطر داشته باشید موارد زیادی برای تبدیل شدن به یک طراح حرفه ای و کسب این شغل وجود دارد و این مطلب یک مرور کلی و کوتاه در این زمینه است .

نکته شماره 1 :
یکی از مواردی که باید در زمینه طراحی وب در نظر داشته باشید ، این است که تصمیم بگیرید آیا می خواهید در این رشته تحصیل کنید یا خیر. این شناسایی یک نقطه مهم و پررنگ است و می توانید از آن کمک نظری بگیرید که میتواند یک پس زمینه قوی در آینده حرفه ای پیش روی شما باشد . حقیقت اینست که همه آن چیزی که شما باید انجام دهید تمرین بیشتر و بیشتر است . برخی از طراحان وب زمانی تصمیم گرفتند یک طراح وب شوند که به عنوان دکتر ، لوله کش و ... مشغول به کار بودند. هیچگاه برای یافتن عشق واقعی در زندگی شما دیر نیست . این افراد هرگز تحصیلاتی در زمینه طراحی وب نداشته اند و به هیچ مدرسه ای در این زمینه نـرفته اند.آنها فقط تمرین و عمل را سرلوحه کسب مهارت خود قرار داده اند و هنگامی که صادقانه به موضوع نگاه میکنیم ، مشتری ها از شما مدارک تحصیلی در این زمینه نمی خواهند و بعد از دیدن نمونه کارهای شما تصمیم میگیرند که شما را به عنوان طراح وب سایت بکار بگیرند یا خیر . اینترنت مانند یک آموزگار بزرگ پیش روی شماست .

نکته شماره 2 :
از بهترین ها بیاموزید . اجازه دهید الگوهای شما در زمینه طراحی وب ، طراحان حرفه ای وب سایت ها باشند و نکات و پیشنهادهای آنها را بکار بگیرید. این بدین معنی است که شما باید مقدار زیادی از وقت خود را صرف پژوهش و یافتن مواد لازم برای شغل طراحی کنید. با ورود به جامعه طراحان وب سایت شما باید از اشتباهات و موفقیت های آنها درس بگیرید . یکی از بهترین روش ها مرور انجمن های مربوط به طراحی است که میتوانید پیش از شروع هر طراحی سئوالاتی که در ذهن دارید را بپرسید و خوشبختانه جامعه طراحان وب بسیار گسترده و بزرگ است و هیچ سئوالی برای شما بی جواب نخواهد ماند. همواره طراحان وب حرفه ای و وب سایت های مفید در این زمینه را که توسط طراحان حرفه ای نوشته میشود دنبال کنید . اما هیچگاه از یک طراح چه حرفه ای و چه غیر حرفه ای کپی نکنید . همانطور که گفته شد مقدمه تبدیل شدن به یک حرفه ای ، رفتار حرفه ای است و کپی از طراحی های دیگران از شما فقط یک کپی کار می سازد که از خود هیچ توانایی ندارد و همیشه چشم به دست دیگران دارد . برای یک نقاش که نقاشی خود را از روی طرح نقاش دیگری کپی برداری کرده چقدر ارزش قائل می شوید؟ شما میتوانید از کارهای بزرگان ایده بگیرید و طرحی نو دراندازید و همواره در هر طرح پیشرفت خود را مشاهده کنید . با اینکار و تلاش روز افزون می توانید یک طراح حرفه ای شوید که در عرصه وب حرفی برای گفتن دارد.

نکته شماره 3 :
این نکته یک از موارد کاملا" بدیهی و مهمترین بخش حرفه طراحی وب است . شما باید دانش بالایی در زمینه های CSS ، HTML ، javaScript ، php ، ASP و سایر زبان های برنامه نویسی در کنار توانایی استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ کسب کنید. اگر میخواهید طراحی های خود را با تصاویر سه بعدی بیامیزید باید نرم افزارهای طراحی سه بعدی کامپیوتری مانند 3D max و Maya را نیز بیاموزید. شاید این سخت ترین بخش یک طراح حرفه ای شدن باشد اما با شکیبایی و پشتکار بالا می توانید به آن مسلط شوید همانطور که بسیاری از طراحان موفق به آن دست یافته اند و در این مرحله شما نیمی از راه دستیابی به شغل مورد علاقه خود را طی کرده اید. اینکار زمان زیادی نیاز دارد و بهتر است که در ابتدا بر روی پروژه های خود کار کنید تا به آنها مسلط شوید.

نکته شماره 4 :
تمرین باعث تکامل است ، این یک حقیقت جهانی است . برای قدم گذاردن در حرفه طراحی وب باید مدت زیادی تمرین کنید و همه چیز در دنیا را از دید یک طراح نگاه کنید. اطلاعات جالب اطراف خود را گرفته و آنرا تبدیل به یک طرح کنید. با اینکار شما به چیزهای جدید بسیاری دست خواهید یافت . هر چیزی را که به صورت تئوری پیدا میکنید آنرا در عمل امتحان کنید . نتیجه اینکار بسیار موثر است . تمرین کنید ، امتحان کنید حتی اگر شکست میخورید ، از اشتباهات خود چیزهای فراوانی یاد خواهید گرفت.

نکته شماره 5 :
آیا یک نقاش بدون قلم مو میتواند نقاشی کند؟ خیر ، این برای طراحان وب هم صادق است. همیشه آماده باشید و ابزار کار خود را فراهم کنید . بدین معنی که مثلا" اگر یک کد نویس هستید ، به یک ویرایشگر متن مناسب نیاز دارید . ویرایشگرهای متن بسیاری در وب آماده دانلود است که برخی رایگان و برخی را با مبلغ ناچیزی میتوانید تهیه کنید . خوب تحقیق کنید تا متوجه شوید برای زمینه برنامه نویسی شما چه نرم افزاری مناسبتر است . ابزارهای گرانتر نیز مانند فتوشاپ وجود دارند که با یکبار پرداخت مبلغ میتوانید تا زمان حرفه ای شدن خود از آن استفاده کنید که متاسفانه یا خوشبختانه در ایران میتوانید آنرا با قیمت ناچیزی تهیه کنید. اگر تابع قانون هستید میتوانید از ابزارهای قدرتمند ویرایش تصاویر رایگان مانندGIMP نیز استفاده کنید .

نکته شماره 6 :
قبل از دستیابی به شغل رویاهایتان یعنی طراحی وب که برای آن اشتیاق دارید ، باید نمونه کار داشته باشید. شاید مدارک تحصیلی کمک ناچیزی به شما بکند ، اما مردم مایلند توانایی و مهارت های شما در بکارگیری دانش روز و جلوه های بصری را مشاهده کنند. به ویژه اینکه مهارت هایی که با تصاویر سر و کار دارند درصد بالایی به سلایق شخصی و حس زیبایی شناسی طراح وابسته هستند . پیشنهاد میکنیم برای شروع چند وب سایت به صورت رایگان برای دوستان و آشنایانی که احساس میکنید به آن نیاز دارند طراحی کنید . مطمئنا" در اطراف همه ما اشخاصی هستند که مایل به داشتن یک وب سایت باشند . این وب سایت ها میتوانند یک رزومه برای موفقیت و یا آرشیو کارهای شما باشند. پس از اینکه تعدادی وب سایت آنلاین و در حال کار ساختید ، میتوانید در روزنامه ، اینترنت و یا هر آگهی کاریابی ، شرکت مورد نظر خود را یافته و برای یک مصاحبه جدی آماده شوید .

نکته شماره 7 :
نکته پایانی ممکن است کمی ارعاب انگیز باشد . اما قبلا" نیز اشاره کوچکی به آن کردیم . طراحان خوبی در عرصه وب وجود دارند که چنانچه به اندازه کافی خوب نباشید ، جایگاه شما را خواهند گرفت. خیلی مهم است که شما به خود اطمینان داشته باشید و چنانچه کار شما مورد تحسین و ستایش قرار نگرفت ، دلسرد نشوید. فراموش نکنید یکی از وسوسه انگیزترین اشتباهات برای تازه کارهایی که رو به حرفه ای شدن هستند ، سریعتر کار کردن است و نه بهتر کار کردن . به هیچ قیمتی کیفیت کار را پایین نیاورید . اگر می بینید وقت کافی برای انجام یک کار عالی را ندارید ، آنرا با وعده های غیر واقعی قبول نکنید . تحویل یک کار حرفه ای به راحتی نام شما را در زمینه طراحی گسترش میدهد و یک کار غیر حرفه ای میتواند سبب دوری همیشگی شما از شغل مورد علاقه تان شود.

نظرات (19) -

 • Admin

  07/22/1390 03:19:14 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  بزودی یک دوره آموزش css از مبتدی تا پیشرفته برای بازدید کنندگان خواهم گذاشت. برای اطلاعات بیشتر صفحه زیر رو مشاهده کنید و برای اطلاع از زمان شروع دوره در خبرنامه عضو شوید:

  http://www.websiteha.com/page/CSS-Learning.aspx

  در ضمن پیشنهاد میکنم کتاب " آموزش جامع طراحی وب سایت در فتوشاپ با جزییات"  رو دانلود کنید تا پس از تسلط به طراحی در فتوشاپ بتونید طرحاتون رو با css و html کنید.
  www.websiteha.com/post.aspx

  در ضمن آقا مهرداد اگر مایل هستید می تونید کتاب رو در وبلاگتون در بخش "طراحی سایت"  برای دانلود قرار بدید.

 • سميه از استان گيلان

  07/30/1390 09:07:30 ق.ظ | پاسخ به این نظر

  با سلام
  ممنون از مطالب ارزشمندتون. در همين جا ازتون خواهش مي‌كنم مطالب بيشتري براي تازه كاران ارائه بدهيد. من يه چيزهاي مطالعه كردم ، اما به راهنمايي هاي شما بيشتر احتياج دارم. با تعدادي از كدها آشنايي دارم اما حقيقت رو بخواهيد نمي دونم در بين اين همه مطالب متنوع كدوم را منبع خود قرار بدم. مي خوام در كمترين زمان به اهداف خود برسم. بازم متشكرم.  من وبلاگي ندارم منتظر راهنمايي هاي شما هستم. اگه ممكنه در ياهو برام مطلب بزارين. آدرس ذكر شده. ممنون

 • Admin

  08/01/1390 03:40:56 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  سلام سمیه جان

  از لطف شما سپاسگذارم. با توجه به روند درج مطالب اخیر درسایت حتما متوجه خواهید شد که همونطور که شما خواستید قصد دارم بیشتر مطالب برای افراد تازه کار بنویسم. گفتید در بین این همه مطلب نمیدونم کدوم رو منبع قرار بدم، باید بگم شما نباید به یک منبع اکتفا کنید و باید در سراسر وب و کتاب ها بگردید و در هر لحظه چیزی رو که نیاز دارید برای انجام پروژتون پیدا کنید و پیاده کنید و از هرکجا چیز مفیدی یاد بگیرید. رفته رفته بعد از مدتی دانش بالایی در این زمینه کسب میکنید.

 • ندا

  08/12/1390 03:38:46 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  با سلام وتشکر از راهنمایی شما برای تازه کارها .من به شغل طراحی وبسایت بسیار علاقه مندم .ولی به دلیل بی اطلاعی از وضعیت کاری آن در ایران در حال حاضر وخصوصا در آینده  برای سرمایه گذاری زمانی ومالی در این زمینه بسیار مردد هستم چون اصلا مایل نیستم بعد از 4-5سال وقت گذاشتن وهزینه کردن متوجه بشم که در این رشته درآ مدی نمیتوانم به دست بیاورم برای همین خیلی مایل هستم با چند که به صورت حرفه ای در این زمینه کار می کنند و اختصاصا شغل شان همین هست مشورت کنم که متاسفانه در اطرافم به چنین  کسانی دسترسی ندارم. در صورت امکان لطفا در این زمینه افرادی را به من معرفی کنید یا منبعی برای دسترسی  به این گونه افراد . پیشا پیش از لطف شما ممنونم.
  موفق باشید

 • Admin

  08/13/1390 11:16:40 ق.ظ | پاسخ به این نظر

  سلام

  ببینید از من توقع نداشته باشید در مورد آینده کاری شما تضمینی بدم اما چندتا منطق ساده وجود داره میشه روشون حساب کرد:
  یکی اینکه تمام دنیای امروز و آینده به سمت وب در حال پیشرفته پس روز به روز وب در زندگی انسان ها فراگیرتر خواهد شد نه منزوی تر. دوم اینکه در هر زمینه ای اگر خوب عمل کنید حتی اگر برای دیگران کار نباشه برای شما هست. مثلا اگر کل دنیا گیتارزن بشن و شما یه گیتارزن فوق حرفه ای بشین، در میون این 7 میلیارد نفر باز موقعیت های خوب سهم شماست.
  اما نکته نهفته تو این دلایل علاقه به این موضوعه که شما فرمودید بسیار علاقه دارید. هرکاری که با علاقه شروع بشه قطعا موفقیت چشمگیری نسبت به سایر انگیزه ها خصوصا انگیزه های فقط مالی خواهد شد. کاری که شما با علاقه شروع میکنید و به درآمد میرسه لذت وصف ناپذیری داره که شما با کارهایی که درآمد بیشتری داره اما لذت توش نیست عوض نخواهید کرد.
  دنبال شخص خاصی نگردید، در یک جمله بهتون پیشنهاد میکنم اگر فاکتور علاقه رو دارید، همین امروز شروع کنید، اگر علاقه رو ندارید، همین امروز رهاش کنید و به سراغ کاری بروید که بهش علاقه دارید. در همین زمینه این مطلب رو از دست ندهید که توش راه های کسب درآمد و صحبت های طراحان بزرگ دنیا رو براتون گردآوری کردم:

  www.websiteha.com/post.aspx

  براتون آرزوی موفقیت در هر زمینه رو دارم.

 • حامد

  08/16/1390 10:08:10 ق.ظ | پاسخ به این نظر

  سلام حامد جان.فوق العاده بود.استفاده کردم.
  این جمله خیلی جالب بود برام : مقدمه تبدیل شدن به یک حرفه ای ،رفتار حرفه ای است.

 • Admin

  08/16/1390 10:22:21 ق.ظ | پاسخ به این نظر

  سلام حامد خان
  واقعا خوشحالم شمارو مجددا اینجا میبینم و تشکر میکنم از اینکه مطلب رو مطالعه کردید. این جمله رو در اولین روزهای کاریم یک حرفه ای به من گفت و همیشه تو ذهن من باقی موند Smile

 • مسلم

  09/21/1390 01:49:10 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  مرسی حامد جان نظیر این مطالب رو هیچ جای دیگه ندیده بودم حسابی داری شرمنده میکنی راستی من html و تا حد زیادی css بلدم با فتوشاپم آشنام البته همه اینارو توی یه ماه یاد گرفتم یه سری طرح آماده هم در همین حد گیر آوردم باهاشون ور رفتم و با چیزایی که میدونستم ادیتشون کردم سادس اما خیلی قشنگه به نظرت میتونم فعلا با همینا کارای سبک بگیرم؟
  مرسی

  • Admin

   09/22/1390 09:46:49 ب.ظ | پاسخ به این نظر

   سلام مسلم جان، از نظر لطفت خیلی ممنونم

   به نظر من با توجه آشنایی نسبی که فرمودید، یه پروژه برای خودتون تعریف کنید و سعی کنید یه وب سایت رو به مرحله آپلود و عرضه در وب برسونید، بعد برای دوستان و آشنایان وب سایتهایی راه اندازی کنید و دائما در این پروژه ها دامنه اطلاعاتتون رو گسترده تر و کیفیت کارتون رو بیشتر کنید و با این روش کم کم از کنار جاده وارد اصلی بشید!

 • مسلم

  09/21/1390 01:50:28 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  راستی یادم رفت بگم من عاشق طراحی وب هستم راستش تا حالا هیچی مثل این کار منو سر ذوق نیاورده

 • javad

  09/22/1390 01:45:25 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  سلام حامد جان مطلبت عالی بود یه سوالی داشتم من رشته IT می خونم سال سوم نمی دونم ارزش داره طراحی وب یاد بگیرم یا درسای کارشناسی ارشد بخونم بهتره بعدش نمیدنم از مهارتهای بخش 3 به ترتیب کدوم رو تا چه سطحی یاد بگیرم؟

  • Admin

   09/22/1390 10:03:37 ب.ظ | پاسخ به این نظر

   سلام آقا جواد، از شما ممنونم،

   البته که برای یک فارغ التحصیل رشته IT واجبه که حداقل وبسایت شخصی و یا کاری خودش رو، شخصا طراحی کنه تا حداقل با جزئیات و مراحل کار دست و پنجه نرم کنه و آشنا باشه. در ضمن دو معقوله ای که فرمودید از هم کاملا جدا هستند، اگر به وب و طراحیش علاقه دارید، نمی تونه شما رو از ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد باز داره. همچنین می تونید یه حرفه ای نباشید و در حد آشنایی و توانایی پیاده سازی یک وبسایت وارد این معقوله بشید. مثل الان که مطمئنا با خیلی از نرم افزارها در حد کار راه اندازی آشنا هستید.
   در کل تجربه ناچیز من میگه، الان شما سال آخر هستید و تو این چند سال حداقل با دیدن درس های تخصصی مختلف، با انواع شاخه هایی که می تونید توش فعالیت کنید آشنا شدید. قبل از فارغ التحصیل شدن اون شاخه ای که از ته دل دوست دارید رو انتخاب کنید و برید به سمت حرفه ای شدن، قبل از اینکه مجبور بشید از روی ناچاری در کاری که دوست ندارید مشغول بشید. این مسیر می تونه از موضوع پروژه فارغ التحصیلی شما شروع بشه. مثل من!

 • محمود

  08/08/1391 09:11:07 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  سلام دستتون درد نکنه برا همه ی مطالب سایت.واقعاً عالیه.برا تازه کارا بیشتر مطلب بذارید

 • سینا

  08/24/1391 11:36:40 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  سلام.مطلب تقریبا خوبی بود.یه عیبی داشت.اونم اینه که همش از پول و درامد حرف زد.من نمی خوام بگم که پول مهم نیست.ولی اگه آدم به خواد به پول فکر کنه به هیچ جا نمیریسه.ادم اگه عاشق کاری باشه دیگه هیچی براش مهم نیست ، فقط به اون کارش فک می کنه.حرفه ای ها (نه فقط طراحان سایت) تو هر زمینه ای از اولش به فکر پول نبودن.

 • بهنام

  01/15/1392 04:01:45 ب.ظ | پاسخ به این نظر

  شلام، Smile انجام این هفت نکته امضاییست بر توانایی واستعداد و علاقه شما

 • ناجی

  04/07/1392 11:50:37 ق.ظ | پاسخ به این نظر

  عالی بود مهندس
  ممنون از راهنمایی هایتون دستتون درد نکنه
  موفق باشید

Loading